Zaznacz stronę

Dlaczego ceny druku rosną? Dlaczego książki drożeją? Dlaczego brakuje papieru na rynku? Dlaczego? Dlaczego?…

Drukarnie i wydawcy obecnie borykają się z problemem dostępności papieru a dosłownie brakiem papieru do druku książek oraz wzrostem cen. Obserwujemy wręcz szaleństwo wzrostu cen oraz niestabilny rynek papierniczy. Dziś oferty dotyczące zlecenia druku książki są ważne 3 dni, gdzie jeszcze na wiosnę 2021 były ważne 21-30 dni.

Gdy zadzwoniłam do drukarni dopytać o dostępność papieru X w gramaturze Y i odcieniu Z… w słuchawce usłyszałam:
“Kasia, nie mamy wyboru. Mamy papier A, albo na nim drukujesz, albo nie…”

W ostatnich miesiącach 2021 roku, ceny niektórych papierów publikacyjnych wzrosły aż o 300%. To ogromny cios dla branży wydawniczej, gdzie IV kwartał roku to zawsze był doskonały okres sprzedażowy książek. Zaczęło brakować w dystrybucji papierów (różnych), co w praktyce oznacza kilkumiesięczne oczekiwanie na kolejne dostawy. Na rynku jest za mało papieru, a jego braki odczuwane są nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, we wszystkich obszarach.

Co się wydarzyło, że takie zawirowania spotkały rynek papieru do druku, będącego podstawą dla wydawców książek i czasopism?


Covid-19. Ten cholerny wirus zainfekował też rynek papierniczy, bo … np: zmienił się nasz sposób robienia zakupów. Przenieśliśmy nasze zakupy do online, co spowodowało zwiększenie zapotrzebowania na opakowania kartonowe. Papier i tektura stała się towarem deficytowym, a co za tym idzie, jej wartość nieustannie rośnie, a wraz z nią rosną także ceny. 

Dodatkowo w pandemii papiernie zredukowały swoje moce produkcyjne lub przestawiły się na inny rodzaj produkcji. Podobnie jak inne branże, także rynek papierniczy ucierpiał z powodu trudności w transporcie, a co za tym idzie, prawie 4-5-krotnego wzrostu cen transportu kontenerowego. To wszystko spowodowało braki papieru, tektury, które stały się surowcami pierwszej potrzeby.


Niestety dobrych wiadomości nie mam, otóż nie zanosi się na to, aby ceny papieru i tektury, a tym samym opakowań kartonowych w najbliższych miesiącach zmalały. Co więcej, popyt na tego typu surowiec wciąż rośnie i niestety wiąże się z kolejnymi podwyżkami cen. Czyli drożeje papier, podrożeją książki.

Nie są to optymistyczne prognozy, tak jak w innych obszarach gospodarki światowej widać duże zmiany i podwyżki cen. Bądźmy dobrej myśli, aby rynek czytelniczy, rynek książki nie cofał się i trzymajmy kciuki z książkę papierową.

„Ze wszystkich rzeczy, których wymaga się od książki. Najważniejszą jest, żeby nadawała się do czytania.” Anthony Trollope