Zaznacz stronę

Książka też jest produktem, dlatego trudno jest tak wprost stwierdzić, czy książka w formacie A5 ok. 200 stron w druku będzie kosztowała 6 zł za 1 egz….

Na koszty druku wpływa bardzo, bardzo… dużo elementów składowych. Właściwie to wszystko ma wpływ. Począwszy od surowca (papieru), koloru zadruku, uszlachetnień, formatu … kończąc na nakładzie. Ponadto rynek drukarski w Polsce jest ogromny co oznacza, że w drukarni cyfrowej i offsetowej (dziełowej) są bardzo zróżnicowane ceny.
Dlatego warto sprawdzać różne oferty z różnych drukarń. Porównywać ceny, ale też należy zweryfikować jakość tych publikacji.

Co ma wpływ na koszt druku?
Czyli jakie pytania otrzymasz w drukarni przed zrobieniem kalkulacji.

  1. Papier z którego będzie wykonana okładka. Surowiec, gramatura, kolor, powlekanie.
  2. Papier środków książki, czyli wnętrze (blok) – surowiec, gramatura, kolor.
  3. Oprawa miękka czy twarda? Klejona czy szyto-klejona? Oprawa miękka ze skrzydełkami czy bez? Oprawa twarda z zadrukowaną wyklejką?
  4. Format książki (A4, B4, A5, B5 …)? A może jeszcze inny format niestandardowy?
  5. Dodatkowe uszlachetnianie okładki: folia (matowa, błyszcząca, soft-touch), lakier UV, tłoczenie, złocenia, brokat, płótno…
  6. Oprawa miękka / zadruk okładki jednostronny czy dwustronny, jednostronny może być tylko 1 kolor lub 2 kolory lub 4 kolory, to samo dotyczy drugiej strony okładki wewnętrznej.
  7. Oprawa twarda tak jak przy oprawie miękkiej ma opcje zadruku 1, w lub 4 kolory lub Pantone, ale jest to zadruk jednostronny. W przypadku oprawy twardej wnętrze nie jest możliwe do zadrukowana, ale za to oprawa twarda posiada wyklejkę. Wyklejka to dodatkowa kartka papieru, która łączy okładkę ze środkiem książki, ale służy też ozdobnej formie naszej publikacji, może być klasycznie biała i to pewnie nie wpłynie na koszt, ale może być też wyklejka ozdobna z kolorowego papieru, z zadrukiem jedno lub dwustronnym, opcji dużo i niestety każda ma wpływ na koszt końcowy. Poza tym oprawa twarda może mieć jeszcze dodatkową obwolutę mająca na celu ochronę okładki jak też funkcje ozdobną.
  8. Ilość stron (blok książki) czyli wnętrze – tu przyda się nam pomoc grafika, aby obliczyć ile stron w danym formacie będzie miała publikacja. Na początek możesz zrobić założenie co do ilości stron, pamiętaj jedynie, że liczba stron książki powinna być liczbą podzielną przez 16 np: 240 str.

Jeżeli planujesz druk PONIŻEJ 1000 egz. to sprawdź ofertę drukarń cyfrowych. Tu jeszcze mała uwaga. Nie wszystkie drukarnie będą miały w swojej ofercie uszlachetnienia takie jak np: hot-stamping, tłoczenie i zadruk z kolorów Pantone.

Natomiast przy nakładzie POWYŻEJ 1000 egz. zweryfikuj oferty drukarń dziełowych (offsetowych) i tu dobra wiadomość, bo zapewne w tych drukarniach nie będzie ograniczeń technologicznych i wykonają dla Ciebie tłoczenie, złocenie i co tam jeszcze wymyślisz.

Poniżej przykładowe wyceny dla 2 różnych publikacji: